Budownictwo pasywne

Budownictwo pasywne
Budownictwo pasywne
1 vote, 8.00 avg. rating (78% score)

Budownictwo pasywne odpowiedzią na nowe wymagania stawiane budynkom

Połączenie aspektu funkcjonalnego i estetycznego z efektywnością energetyczną budynku odgrywa coraz większą rolę w projektowaniu architektonicznym. Dowodem na to jest fakt stopniowego zwiększania wymagań odnośnie izolacyjności przegród budowlanych, m.in. ścian zewnętrznych obiektów. W związku z zaistniałą sytuacją, budownictwo pasywne wydaje się być dobrą odpowiedzią na nowe wymagania techniczne stawiane budynkom.

Domy pasywne wyróżniają się zdecydowanie niższym zapotrzebowaniem na energię wynoszącym mniej niż 15 kWh/(m2*rok). Charakterystyczna dla tego typu obiektów jest również zwarta bryła budynku z większością przeszkleń usytuowanych od nasłonecznionej strony południowej przy jednoczesnym ich ograniczeniu od północy. Budynki wznoszone w standardzie obiektów pasywnych zaprojektowane są z materiałów wyróżniających się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, zmniejszając tym samym ryzyko strat ciepła. Ponadto, często są one wyposażone w stolarkę okienną o wyjątkowo niskim współczynniku przenikania ciepła. Kolejnym aspektem jest wykorzystywanie w budownictwie pasywnym odnawialnych źródeł energii, np. promieniowania słonecznego lub wiatru.

Zastosowanie wyżej wymienionych rozwiązań wiąże się ze zmniejszeniem wydatków na energię podczas użytkowania obiektu jak również ze zminimalizowaniem niekorzystnego wpływu budynku na środowisko. Ten nowy standard w projektowaniu i wznoszeniu budynków zagościł we współczesnym budownictwie, a obecne regulacje prawne determinują jego rozwój w najbliższych latach.

Pozostałe nasze artykuły tematyczne o architekturze:

About